Vzhledem k opakujícím se případům porušování zásad bezpečnosti silničního provozu jsme dne 3.9.2019 odeslali na Odbor dopravy a silničního hospodářství žádost o vyšší zabezpečení přechodu. Jedná se o přechod přes hlavní silnici mezi budovami školy, který žáci používají při cestě do školy a ze školy, při přechodu do školní družiny, tělocvičen, na hřiště a do školní jídelny. Nerespektováním semaforu zde opakovaně docházelo k nebezpečným situacím, kdy byli ohroženi doprovázející pedagogičtí pracovníci, kteří při dohledu nad žáky vstupují do vozovky jako první. Přestože skutečně dle pokynů vyčkávají na zastavení vozidla, docházelo mnohokrát k blízkému střetu s vozidly, která předjížděla již stojící automobily.
Samozřejmě, že nejvíce jsou ohroženi samostatně přecházející žáci, kteří, ačkoliv jsou opakovaně upozorňováni na zásady bezpečnosti provozu, občas přecházení nevěnují dostatečnou pozornost.
Po projednání na odboru dopravy zastoupeném Ing. Tomášem Hájkem byla dne 17. 09. 2019 podána žádost Městského úřadu o vyjádření ke stanovení místní úpravy provozu na pozemních komunikacích na silnici I/14 v obci Česká Třebová. Žádost byla odeslána na Policii ČR, Územní odbor Ústí nad Orlicí. Tato žádost byla dne 23. 09. 2019 postoupena na Krajské ředitelství Pardubického kraje, Odbor služby dopravní policie, Na Spravedlnosti 2516, Pardubice.
Po opakovaných dotazech školy na místní odbor dopravy, který znovu dne 4. 3. 2020 kontaktoval Krajské ředitelství Pardubického kraje Odbor služby dopravní policie, přišlo dne 2. 7. 2020 stanovisko k návrhu místní úpravy, které nesouhlasí s navrhovanými světelnými panely. Stanovisko souhlasí s vytvořením bílé klikaté čáry před přechodem v obou směrech a doporučuje realizaci povrchu se zvýšenými adhezními vlastnostmi. Tyto červené povrchy zvýrazňující přechod a zajišťující lepší brzdné vlastnosti auta byly realizovány na více místech v České Třebové, bohužel nikoliv u naší školy.
Sice zde od roku 2015 došlo pouze ke 2 dopravním nehodám, kdy naštěstí nedošlo ke zranění chodce, nebezpečné situace se zde však opakují každý týden. S nastávajícím školním rokem, kdy děti od března prožily „nejdelší prázdniny“ ve svém životě, proto musíme být ostražití všichni.
Budeme se i nadále snažit o zvýšení bezpečnosti i zvýraznění přechodu, po kterém denně přechází stovky dětí a často zde dochází k nebezpečným situacím. Ráda bych touto cestou poděkovala panu Hájkovi za jeho snahu a spolupráci.
P. Vomáčková, ředitelka ZŠ Ústecká